Participants


European Participants

- Mains d’Œuvres - Saint Ouen (France) __ Magali Terrier / Fazette Bordage
- Friche la Belle de Mai / Groupe Dunes - Marseilles (France) __ Madeleine Chiche / Bernard Misrachi
- Emmetrop - Bourges (France) __ Jérôme Poret
- Confort Moderne / Fédurok - Poitiers (France) __ Thierry Mouillé
- Ufafabrik - Berlin (Germany) __ Sigrid Niemer
- Gasworks - London (UK) __ Alessio Antoniolli
- Rex B92 Cultural Centre / Réseau TransEuropeHalles - Belgrade (Serbia and Montenegro) __ Katarina Zivanovic
- Vooruit - Gent (Belgium) __ Philippe Vandenweghe
- Cittadellarte / Fondazione Pistoletto - Biella (Italy) __ Paolo Naldini / Juan Esteban Sandoval
- Hangar - Barcelona (Spain) __ Manoel Olveira
- ZDB - Lisbon (Portugal) __ Natxo Checa
- o.k. girls gallery - Berlin (Germany) __ Saskia Draxler
- Trans Artists - Amsterdam (The Netherlands) __ Maria Tuerlings
- Smart Project Space- Amsterdam (The Netherlands) __ Thomas Peutz

Asian Participants

- Cemeti Art House - Yogyaharta (Indonesia) __ Mella Jaarsma
- Tadu Gallery - Bangkok (Thailand) __ Luckana Kunavichayanont
- Philippe Laleu - artist - Thailande
- Loop Alternative Space - Seoul (Korea) __ Jinsuk Suh
- Remo - Osaka (Japan) __ Nov Amenomori / Hisako Hara
- 1aspace - Hong Kong (China) __ Howard Chan / Wallace Chang Ping
- The substation - Singapour __ Audrey Wong
- Artsonje Center - Seoul (Korea) __ Heejin Kim
- Taiwan Artist Village (Bamboo Curtain) - Tainan (Taiwan) __ Howard Chen
- Arts Initiative Tokyo (AIT) - Tokyo (Japan) __ Roger McDonald / Keisuke Ozawa / Yoko Miyahara / Yuko Ozawa
- Lijiang Studio - Lijiang, Yunnan (China) __ Jay Brown, Mu Yuming
- Maejima Art Center - Okinawa (Japan) __ Titus Spree / Jun Miyagi / Chikako Yamashiro
- Para/Site Art Space - Hong Kong (China) __ Leung Chi Wo / Sara Wong Chi Hang / Tim Li Man Wai / Cindy Wong Wai Yan / Gina Wong
- Rumah Air Panas - Kuala Lumpur (Malaysia) __ Saubin Yap / Chuah Chong Yong
- The Necessary Stage - Singapor __ Alvin Tang
- Vis a Vis - Xiamen (China) __ Luming Zhu
- Factory 19 - Guangzhou (China) __ Lao Jiang
- Project Space Zip - Seoul (Korea) __ Choi Du Su
- Rice+ - Tokyo (Japan) __ Emiko Kato

American participants

- Mercer Union - Toronto (Canada) __ Natalie de Vito
- Gallery 44 - Toronto (Canada) __ Sara Angelucci
- Regroupement des centres d’artistes autogérés du Québec (RCAAQ) - Montreal (Quebec) __ Bastien Gilbert
- Casa das Caldeiras - Sao Paulo (Brazil) __ Karina Saccomanno Ferreira

Special guests & Observers

- The German Center at Tongji University - Shanghai (China) __ Lothar Spree
- Shanghai University, Fine Arts Department - Shanghai (China) __ Petra Johnson (Lecturer)
- Counselor on Special Issue to the Governor, Tokyo Metropolitan Government - Tokyo Wonder Site, Japan __ Yusaku Imamura (Director)
- Goethe Institute - Shanghai (China) __ Andreas Schikofer
- Shanghai Duolun Museum of Modern Art - Shanghai, China __ Shen Qi Ben (Executive Director)

Modified on Wednesday 22 September 2004